Վարչապետ Փաշինյանն առաջարկում է ուժեղացնել միջադեպերի հետաքննության և հրադադարի ռեժիմին հավատարիմ մնալու եռակողմ մեխանիզմները
16:47 - 15 հոկտեմբերի, 2021
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի առցանց նիստին, որին մասնակցել են նաև ԱՊՀ երկրների առաջնորդները:
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է ԱՊՀ շրջանակում համագործակցությանը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը ու մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին: Իր ելույթում, Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
Անկախ պետությունների համագործակցության այս հոբելյանական տարում նախագահությունն իրականացնում է Բելառուսը, որը, չնայած մի շարք համաճարակաբանական սահմանափակումներին, գործադրել է բոլոր ջանքերը համագործակցությունը խթանելու համար: 30-ամյակը լավ առիթ է կատարված աշխատանքի արդյունքների վերաբերյալ կարծիքներ փոխանակելու, կազմակերպության հետագա զարգացման ուղիները նախանշելու համար: Կազմակակերպության դերն ու կարևորությունը տարբեր փուլերում տարբեր կերպ են դիտարկվել:
Մենք աջակցում ենք ԱՊՀ ստեղծման 30-ամյակի կապակցությամբ Հայտարարությունը: Այն տալիս է ոչ միայն կազմակերպության գործունեության գնահատականը, այլ նաև նախանշում է դրա հետագա զարգացման ուղղությունները: Նախանշված են փոխգործակցության ուղիները, այդ թվում` «կանաչ» տնտեսության, թվայնացման, արդյունաբերական կոոպերացիայի, նորարարական տեխնոլոգիաների, բնական և տնտեսական ռեսուրսների արդյունավետ կիրառման, փոքր և միջին բիզնեսի աջակցության ուղղությամբ: ԱՊՀ ուժեղ կողմերից մեկը միշտ եղել է հումանիտար հարցերի շուրջ համագործակցությունը, որը, ի թիվս այլ բաների, կապ է ապահովում անցյալի և ապագայի միջև: Դրա վառ ապացույցն է, օրինակ, «100 գաղափար ԱՊՀ երկրների համար» ամենամյա երիտասարդական մրցույթը, որը վերջերս անցկացվեց Հայաստանի Սյունիքի մարզի մարզկենտրոնում՝ Կապան քաղաքում: Մենք ուրախությամբ աջակցում ենք Մոլդովայի Կոմրատ քաղաքը՝ 2023 թվականին Համագործակցության մշակութային մայրաքաղաք հռչակելու որոշմանը:
Մենք նաև աջակցում ենք քաղաքացիների կենսաբանական անվտանգության, միգրացիայի և ընտրական իրավունքների պաշտպանության և Համագործակցության անդամ երկրների ընտրական ինքնիշխանության երաշխիքների մասին հայտարարությունները:
Օգտվելով առիթից՝ կցանկանայի կիսվել ձեզ հետ անցյալ տարվա պատերազմից հետո մեր տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ իմ գնահատականներով և ձեզ ծանոթացնել դրա ապագայի վերաբերյալ իմ պատկերացումներին:
Ինչպես բոլորդ գիտեք, Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդական ջանքերի շնորհիվ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին հնարավոր եղավ հասնել Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցման: Մոսկվայի միջնորդական ջանքերի արդյունքում ստորագրված եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայվել են ռուս խաղաղապահներ` նրա անվտանգությունն ապահովելու համար: Ռուսաստանի Դաշնությունը և նախագահ Պուտինն անձամբ որոշիչ դեր խաղացին 44-օրյա պատերազմն ավարտելու գործում: Նրանք այսօր ևս մեծ դեր են խաղում տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման գործում: Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում այս ջանքերի համար և լիովին կիսում ենք այն փիլիսոփայությունը, որի վրա դրանք հիմնված են:
Մեր տարածաշրջանն այսօր գտնվում է շատ կարևոր փոխակերպումների շեմին: Քաղաքական կամքի և իմաստության ցուցաբերման պարագայում դրանք կարող են փոխել ներկայիս պատկերը և հանգեցնել իրական խաղաղության ու կայունության պայմանների ստեղծմանը: Մենք պատրաստ ենք նման փոփոխությունների: Ավելին, դրանք համընկնում են ապագայի մեր տեսլականի հետ:
Հայաստանի կառավարությունն իր գործունեության ծրագրում նպատակ է դրել բացել «մեր երկրի և մեր տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման նոր դարաշրջան»: Եվ մենք, հաղթելով այս տարվա հունիսին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում, ստացանք այս հիմնարար նպատակին հասնելու մանդատ:
Այնուամենայնիվ, կան բազմաթիվ գործոններ, որոնք կասկածի տակ են դնում մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հնարավորությունը: Չնայած բոլոր քաղաքական ջանքերին և ի հեճուկս եռակողմ հայտարարությանը՝ Լեռնային Ղարաբաղում և հայ-ադրբեջանական սահմանին շարունակում են զոհվել մարդիկ: Այս առումով, ես առաջարկում եմ ուժեղացնել միջադեպերի հետաքննության և հրադադարի ռեժիմի և բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցմանն հավատարիմ մնալու եռակողմ մեխանիզմները: Թշնամանքի և ատելության հռետորաբանությունը, մշտական սպառնալիքներն ու սադրանքները մեզ համար դարձել են առօրեական: Շատերը ոչ միայն չեն հավատում, այլև չեն ցանկանում, որ մեր տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատվի: Եվ այս պայմաններում շատ դժվար է առաջ տանել խաղաղության օրակարգը: Բայց մենք վճռական ենք և կանենք հնարավորը՝ մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հասնելու համար, և մենք հստակ պատկերացում ունենք, թե ինչպես հասնել այս նպատակին:
Երկխոսությունը և, ցավոք, մեր տարածաշրջանում գոյություն ունեցող թշնամանքի մթնոլորտի աստիճանական հաղթահարումը, բոլոր տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը միակ ճանապարհն է, որը, մեր կարծիքով, կարող է հասցնել այս նպատակին: Այս համատեքստում, շատ կարևոր է կատարել այն պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով:
Ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում մենք աշխատում ենք բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացման ուղղությամբ և հույս ունենք մոտ ապագայում հասնել կոնկրետ արդյունքների: Սա նշանակում է, որ Հայաստանը կստանա երկաթգծային և ավտոմոբիլային կապի ճանապարհ Ռուսաստանի հետ և երկաթուղային կապ Իրանի հետ՝ Ադրբեջանի տարածքով, իսկ Ադրբեջանը՝ երկաթգծային և ավտոմոբիլային կապ Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ՝ Հայաստանի տարածքով:
Շատ կարևոր է նշել, որ մենք աջակցում ենք տրանսպորտային հաղորդակցության բացման այն սցենարները, որոնք կդառնան ոչ թե մեկուսացման և թշնամանքի, այլ խաղաղության հաստատման խորհրդանիշներ և միջոցներ:
Տնտեսական և քաղաքական խնդիրների վերաբերյալ ցանկացած առաջընթացի հասնելու համար չափազանց կարևոր է այն մթնոլորտը, որում դրանք քննարկվում են: Այստեղ պետք է ցավով արձանագրեմ, որ չնայած 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի՝ Ադրբեջանը դեռ չի վերադարձրել բոլոր հայ ռազմագերիներին, պատանդներին և պահվող այլ անձանց: Ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ այս հայտարարությունը վերաբերում է ոչ միայն ռազմագերիներին, այլև պատանդներին և այլ պահվող անձանց: Սա զուտ մարդասիրական խնդիր է, և մենք հույս ունենք րոպե առաջ լուծել այն:
Այս համատեքստում, ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ Հայաստանը պատրաստ է ավարտին հասցնել Ադրբեջանին այն ականապատ դաշտերի քարտեզների փոխանցումը, որոնք տեղակայված են Ադրբեջանի զինված ուժերի թիկունքում, այսինքն՝ հումանիտար վտանգ են ներկայացնում: Կան այլ գործոններ, որոնք բացասաբար են անդրադառնում մեր տարածաշրջանում առանց այդ էլ լարված իրավիճակի վրա: Մասնավորապես, ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանի մայրաքաղաքում, այսպես կոչված, ավարի պուրակի գոյության վրա: Նման պրակտիկա կար. այցելուները կարող էին «հիանալ մանեկեններով», որոնք պատկերում էին գերեվարված, սպանված կամ արյունահոսող հայ զինվորներին: Առավել ցավալի է, որ այնտեղ կազմակերպվում են էքսկուրսիաներ ադրբեջանցի դպրոցականների համար, ովքեր հպարտությամբ սելֆիներ են անում և տեղադրում դրանք սոցիալական ցանցերում: Օրերս մենք իմացանք, որ մանեկեններն ու մեր մահացած զինվորների սաղավարտները հանվել են պուրակից, և սա, առնվազն, վատ չէ:
Տևական խաղաղության հասնելու մեկ այլ կարևոր խնդիր է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների սահմանազատումն ու սահմանագծումը: Մենք պատրաստ ենք սկսել այդ գործընթացը, և այս հարցում ակնկալում ենք նաև Ռուսաստանի և մեր մյուս միջազգային գործընկերների աջակցությունը: Այստեղ պետք է նշեմ, որ առկա խոչընդոտները հաղթահարելու համար շատ կարևոր է բարենպաստ մթնոլորտը: Այնուամենայնիվ, դժվար է պատկերացնել սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքներն այն սահմաններում, որոնք վերջերս խախտվել են Ադրբեջանի կողմից և որտեղ գրեթե պարբերաբար կրակոցներ են հնչում: Մասնավորապես, նկատի ունեմ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի Սոթք-Խոզնավար հատվածը:
Մենք բազմիցս առաջարկել ենք այդ հատվածում իրականացնել զինված ստորաբաժանումների հայելային դուրսբերում` հաշվի առնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագիծը, որն օրինականորեն հիմնավորված է և գրանցված է ԽՍՀՄ քարտեզներով: Այս սահմանի երկայնքով կարող են տեղակայվել ռուս սահմանապահներ և/կամ միջազգային դիտորդներ: Այս սխեման ստացել է Ռուսաստանի Դաշնության աջակցությունը, և մենք սպասում ենք այս ուղղությամբ աշխատանքների վերսկսմանը:
Իհարկե, հիմնական խնդիրը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն է: Այդ նպատակով մենք կարևոր ենք համարում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում բանակցային գործընթացի վերականգնումը: Վերջին ամիսներին համանախագահներն իրենց հայտարարություններում բազմիցս նշել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը: Համանախագահների գործունեության համատեքստում գոհունակությամբ ենք նշում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպումը, որը տեղի ունեցավ Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակներում: Մենք ողջունում և գոհունակությամբ նշում ենք ԱԳ նախարարների երեկվա հանդիպումը, որը տեղի է ունեցել Մինսկում՝ Ռուսաստանի արտգործնախարարի միջնորդությամբ: Կարևոր քայլ կլինի համանախագահների առաջիկա այցը տարածաշրջան և Լեռնային Ղարաբաղ:
Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շեշտել, որ Հայաստանը պատրաստ է աշխատել իմ նշած բոլոր ուղղություններով: Մենք համոզված ենք, որ այս բոլոր խնդիրների լուծումը զգալի առաջընթաց կապահովի մեր տարածաշրջանում երկարատև և տևական խաղաղության պայմանների ստեղծման գործում:
Եվ պետք է նշեմ, որ Թուրքիայի հետ մեր հարաբերությունները կարգավորելու նպատակով խոսակցության սկիզբը ևս մեկ գործոն է, որը կարող է կատալիզատորի դեր խաղալ այս հարցում: Այս առումով, պետք է նշեմ նաև, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը պատրաստակամություն է հայտնում լիարժեք աջակցել այս գործընթացին:
Սիրելի բարեկամներ,
Չեմ կարծում, որ այս հարթակը հարմար վայր է մեր համատեղ պատմությունը վերլուծելու համար: Տեղեկացնեմ, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հայցեր են ներկայացրել Հաագայի միջազգային դատարան, որտեղ գործընթացն այժմ սկսված է: Կարծում եմ, որ այդ գործընթացի համատեքստում կարելի է բարձրաձայնել այն բոլոր մեղադրանքները, որոնք ունի Հայաստանը: Համենայն դեպս, մենք պատրաստվում ենք դա անել և հիմնավորել մեր դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության գործընթացում:
Չեմ կարող չարձագանքել թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության մասին հայտարարությանը, որը, ինչպես նշվեց, «կազմակերպվում է» Հայաստանի և Իրանի կողմից: Ցանկանում եմ նշել, որ մենք շատ սերտորեն համագործակցում ենք Իրանի իրավապահ մարմինների հետ և շատ արդյունավետ պայքարում ենք թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ: Կարող եմ ներկայացնել նաև թվեր, որոնք ցույց են տալիս, որ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության գործերով կալանավորումների և առգրավված թմրանյութերի քանակն աճել է երեք, չորս և նույնիսկ ավելի անգամ: Սա ցույց է տալիս, որ Հայաստանի և Իրանի իրավապահ մարմինները շատ սերտորեն և արդյունավետորեն համագործակցում են թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ:
Եզրափակելով խոսքս՝ հաշվի առնելով Մինսկից նախագահության անցումը Նուր-Սուլթանին, ցանկանում եմ մաղթել Ղազախստանին հաջող նախագահություն, ինչում, վստահ եմ, պատրաստ են իրենց ներդրումն ունենալ և՛ մասնակից պետությունները, և՛ ԱՊՀ գործադիր կոմիտեն՝ հարգարժան Սերգեյ Լեբեդևի գլխավորությամբ: Շնորհակալություն ուշադրության համար»։

Prime Minister Pashinyan proposes strengthening trilateral mechanisms to investigate incidents and adhere to ceasefire
16:47 - 15 October, 2021
Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the online sitting of the Council of Heads of State of the CIS, which was also attended by the leaders of the CIS countries.
The Prime Minister delivered a speech, referring to the cooperation within the CIS, the settlement of the Nagorno Karabakh conflict and the processes taking place in our region. In his speech, Nikol Pashinyan particularly noted,
"Dear colleagues,
In this jubilee year of the Commonwealth of Independent States, the presidency is held by Belarus, which, despite a number of epidemiological constraints, has made every effort to promote cooperation. The 30th anniversary is a good opportunity to exchange views on the results of the work done, to outline the ways of further development of the organization. The role and capacity of the organization have been viewed differently at different stages.
We support the Statement on the occasion of the 30th anniversary of the CIS. It not only assesses the activity of the organization, but also outlines the directions of its further development. The ways of cooperation are outlined, including in the fields of "green" economy, digitalization, industrial cooperation, innovative technologies, efficient use of natural and economic resources, support for SMEs. One of the strong sides of the CIS has always been cooperation on humanitarian issues, which, among other things, provides a link between the past and the future. A proof of this is, for example, the annual youth contest "100 ideas for the CIS countries", which was recently held in the regional center of Syunik Province of Armenia, in the city of Kapan. We are pleased to support the decision to declare the Moldovan city of Comrat the Cultural Capital of the Commonwealth in 2023.
We also support the statements on citizens' biological security, migration and protection of family rights, and guarantees for electoral sovereignty of the Commonwealth countries.
Taking this opportunity, I would like to share with you my assessments of the situation in our region after last year's war and present to you my views on its future.
As you all know, due to the mediation efforts of the Russian Federation, it was possible to achieve a cessation of hostilities in Nagorno Karabakh on November 9, 2020. According to the trilateral declaration signed as a result of Moscow's mediation efforts, Russian peacekeepers have been deployed in Nagorno-Karabakh to ensure its security. The Russian Federation and personally President Putin played a key role in putting an end to the 44-day war. Today, they continue to play an important role in maintaining peace in the region. We express gratitude for those efforts and fully share the philosophy on which they are based.
Our region today is on the threshold of very important transformations. In the presence of political will and prudency, they can change the current picture and lead to real peace and stability. We are ready for such changes. Moreover, they coincide with our vision for the future.
In its Action Plan, the Armenian Government has defined a goal to open "a new era of peaceful development for our country and our region." And we received the mandate to achieve this fundamental goal by winning the early parliamentary elections in June this year.
However, there are many factors that call into question the possibility of peace in our region. Despite all the political efforts and despite the trilateral declaration, people continue to die on the in Nagorno Karabakh and on the Armenian-Azerbaijani border. In this regard, I propose strengthening the trilateral mechanisms of investigating incidents and adhering to the cessarion of all kinds of military operations. The rhetoric of enmity, hatred, constant threats and provocations have become commonplace for us. Many not only do not believe, but do not want peace and stability in our region. And in these conditions, it is very difficult to advance the peace agenda. But we are determined and we will do our best to achieve peace and stability in our region, we have a clear idea of how to achieve this goal.
Dialogue, the gradual overcoming of the atmosphere of hostility that unfortunately exists in our region, the unblocking of all regional transport and economic communications is the only way, which, in our opinion, can lead this goal. In this context, it is very important to fulfill the agreements reached in the trilateral statements of November 9, 2020 and January 11, 2021.
I would like to inform you that within the framework of the trilateral working group co-chaired by the Deputy Prime Ministers of Russia, Armenia and Azerbaijan, we are working in the direction of opening all transport communications and hope to achieve concrete results in the near future.
This means that Armenia will get a railway and road connection with Russia, a railway connection with Iran through the territory of Azerbaijan, and Azerbaijan will get a railway and road connection with the Nakhchivan Autonomous Republic through the territory of Armenia.
It is very important to note that we support the scenarios of the opening of transport communication, which will become not a method or symbol of isolation and enmity, but of establishment of peace.
For achieving any progress on economic or political issues, the atmosphere in which they are discussed is crucial. I have to state here with regret that despite the 8th point of the trilateral declaration of November 9, 2020, Azerbaijan has not yet returned all Armenian prisoners of war, hostages or other detainees. I would like to draw your attention to the fact that this statement refers not only to prisoners of war, but also to hostages and other detainees. This is a purely humanitarian issue, and we hope to solve it as soon as possible.
In this context, I would like to assure you that Armenia is ready to complete the transfer of maps of minefields to Azerbaijan, which are located behind the Azerbaijani armed forces, that is, pose a humanitarian threat. There are other factors that negatively affect the already tense situation in our region. In particular, I would like to draw your attention to the existence of the so-called “trophy park” in the capital of Azerbaijan. There was such a practice: Visitors could "admire the mannequins" depicting captured, killed or bleeding Armenian soldiers. It is even more disappointing that excursions for Azerbaijani schoolchildren are organized there, who proudly take selfies and post them on social networks. Recently, we learned that the mannequins and helmets of our dead soldiers were taken out of the park, and at least, this is not bad.
Another important issue for achieving lasting peace is the demarcation and delimitation of the borders between Armenia and Azerbaijan. We are ready to start this process, and we expect the support of Russia and our other international partners in this matter. I should mention here that a favorable atmosphere is very important for overcoming the existing obstacles. However, it is difficult to imagine demarcation and delimitation work of the borders that have recently been violated by Azerbaijan, where shootings are heard almost regularly. In particular, I mean the Sotk-Khoznavar section of the Armenian-Azerbaijani border.
We have repeatedly proposed to carry out a simultaneous withdrawal of armed units in that area, taking into account the border between Armenia and Azerbaijan, which is legally defined and registered on the maps of the USSR. Russian border guards and / or international observers may be deployed along this border. This mechanism has received the support of the Russian Federation, and we are waiting for the resumption of work in this direction.
Of course, the main issue is the signing of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan. To this end, we consider it important to resume the negotiation process within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. In recent months, the Co-Chairs have repeatedly stated in their statements the need to resume the peace process for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. In the context of the Co-Chairs' activities, we note with satisfaction the meeting of the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan, which took place in New York within the framework of the 76th session of the UN General Assembly. We welcome and note with satisfaction yesterday's meeting of the Foreign Ministers, which took place in Minsk through the mediation of the Russian Foreign Minister. The upcoming visit of the Co-Chairs to the region and Nagorno Karabakh will be an important step.
I would like to emphasize once again that Armenia is ready to work in all the directions I have mentioned. We are confident that resolving all these issues will ensure a significant progress in building lasting peace in our region.
And I must say that the starting of talks to normalize our relations with Turkey is another factor that can play a catalytic role in this issue. In this regard, I must say that the Russian Federation has expressed readiness to fully support this process.
Dear friends,
I do not think this platform is a convenient place to analyze our shared history. Let me inform you that Armenia and Azerbaijan have filed lawsuits to the International Court of Justice in The Hague, where the process has now begun. I think that in the context of that process, all the accusations that Armenia has can be voiced. In any case, we are going to do it to substantiate our position on the Nagorno-Karabakh conflict.
I can not bypass the statement on drug trafficking, which, as it was mentioned, is "organized" by Armenia and Iran. I would like to note that we work very closely with the Iranian law enforcement agencies, we very effectivley fight against drug trafficking. I can present figures that show that the number of arrests in drug trafficking cases and the volume of confiscated drugs have increased three-fold, four-fold or even more. This shows that the law enforcement agencies of Armenia and Iran are cooperating very closely and effectively against drug trafficking.
In conclusion, taking into account the transfer of the presidency from Minsk to Nur-Sultan, I would like to wish Kazakhstan a successful presidency, to which, I am sure, both the member states and the CIS Executive Committee headed by the Honorable Sergey Lebedev are ready to contribute. Thanks for attention".