Ես պատերազմի առաջին օրերին լուրջ առաջարկներ եմ ունեցել, թե ինչ պետք է անել՝ պատերազմում բեկում մտցնելու համար․ Քոչարյան
14:02 - 04 հոկտեմբերի, 2021
Ես պատերազմի առաջին օրերին լուրջ առաջարկներ եմ ունեցել, թե ինչ պետք է անել՝ պատերազմում բեկում մտցնելու համար։ Մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը․ «Երրորդ, թե չորրորդ օրն էր պատերազմի, հանդիպել եմ Դաշնակցության Բյուրոյի անդամների հետ, ասել եմ, որ եթե այսպես գնա, մենք ամեն ինչ կորցնելու ենք, այսպես չեն պատերազմում։ Նույն խոսակցությունն ունեցել եմ ե՛ւ Բակո Սահակյանի հետ, ե՛ւ Արկադի Ղուկասյանի հետ, իմ առաջարկը եղել է՝ հավաքվել միասին, ունեմ կոնկրետ առաջարկներ, պետք է բեկում մտցնել պատերազմի մեջ։ Արել են ամեն ինչ՝ չլսելու համար։ Ո՞նց բացատրեմ սա, նորմալ բացատրություն չունի սա»,- ասաց Քոչարյանը։
Ինչ վերաբերում է ԼՂ հիմնահարցի վերաբերյալ բանակցային ձեւաչափին, Քոչարյանը նշեց, որ Մինսկի խումբը երբեք չի ունեցել խաղաղություն պարտադրելու մանդատ, եւ որ հարթակի ողջ գործունեությունը կառուցված է համոզելու, առաջարկներ առաջադրելու վրա, բայց ոչ երբեք պարտադրելու․ «Նման մանդատ հիմա էլ չունի։ Եւ մտածել, որ ՄԽ շրջանակներում հնարավոր է էապես ինչ-որ բաներ փոխել, չեմ կարծում, թե իրատեսական է։ Ակնհայտ է, որ ՌԴ-ի դերը ՄԽ շրջանակներում շեշտակի աճել է, բայց ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը լրիվ այլ դիրքերում է հայտնել բանակցային գործընթացում։ Ակնհայտ է նաեւ, որ տարածաշրջանային առումով Ադրբեջանն ու Թուրքիան շեշտակի մեծացրել են իրենց ազդեցությունը։ Դժվար է ասել՝ ինչի կարելի է հասնել, սա կախված է մի շարք հանգամանքներից եւ հետագա զարգացումներից, ուղղակի այստեղ պետք է արհեստավարժ բանակցող կողմ, պետք է հավատ, որ հնարավոր է՝ ինչ-որ բան փոխել, եւ պետք է, որ ՀՀ-ն իր ունեցած ողջ հնարավորություններով մտնի այս պրոցեսի մեջ եւ իր վրա պատասխանատվություն վերցնի»։

In the first days of the war, I had serious suggestions about what needs to be done to make a breakthrough. Robert Kocharyan
14:02 - 04 October, 2021
In the early days of the war, I had serious suggestions about what should be done to make a breakthrough. Robert Kocharian said this at a press conference․ "It was the third or fourth day of the war, I met with members of the Bureau of ARF Dashnaktsutyun, I said that if this continues, we will lose everything. I had the same conversation with Bako Sahakyan and Arkadiy Ghukasyan, my suggestion was to gather, I have concrete proposals, we need to make a breakthrough in the war. They did everything not to listen. How do I explain this, this doesn't have a normal explanation," Kocharyan said.
Talking about the negotiation format on the Nagorno-Karabakh conflict, Kocharyan noted that the Minsk Group has never had a mandate to force peace, and all the activities of the platform are based on persuasion, proposals, but never force․ "To think that it is possible to change something significantly within the framework of the Minsk Group, I don't think it is realistic. It is obvious that the role of Russia has increased in the framework of Minsk Group, but it is obvious that Azerbaijan has found itself in completely different positions in the negotiation process. It is also obvious that Azerbaijan and Turkey have increased their influence regionally. It's hard to say what can be achieved, it depends on a number of circumstances and further developments, it's just that there should be an experienced side to the negotiations, you need to believe that something can be changed, and Armenia should enter into this process with all available opportunities and take responsibility."