Հայաստանի և Հունաստանի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի հարցերի շուրջ
12:14 - 23 սեպտեմբերի, 2021
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 22-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ։  ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունը տեղեկացնում է, որ զրուցակիցները քննարկել են հայ-հունական հարաբերությունների հարուստ օրակարգին առնչվող հարցեր՝ կարևորելով փոխշահավետ համագործակցության հետագա ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի ներդրման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը գոհունակություն են հայտնել միջազգային կառույցների շրջանակներում փոխադարձ աջակցության առնչությամբ։
Հայաստանի և Հունաստանի արտգործնախարարները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հրատապ հարցերի շուրջ: Նախարար Միրզոյանն իր հույն գործընկերոջն է ներկայացրել Արցախի դեմ սանձազերծված ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անհապաղ վերադարձի անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման կարևորությունը:

The Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Greece exchanged views regarding a number of urgent issues of the regional and international agenda
12:14 - 23 September, 2021
On September 22, Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan, in the framework of the 76th Session of the UN General Assembly, held a meeting with Minister of Foreign Affairs of Greece Nikos Dendias.
The interlocutors discussed the issues on the Armenian-Greek rich bilateral agenda, emphasizing the need to make efforts aimed at further strengthening the mutually beneficial cooperation.
During the meeting the sides commended the mutual support within the framework of international organizations.
The Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Greece exchanged views regarding a number of urgent issues of the regional and international agenda. Minister Mirzoyan briefed his Greek counterpart on the situation resulting from Azerbaijani-Turkish aggression against Artsakh, underlining the immediate need for repatriation of Armenian prisoners of war and captured civilians.
Minister Mirzoyan stressed the importance of resuming the peace process of the Nagorno-Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.