Ադրբեջանցիները կրակում են Վերին Շորժա և Կութ բնակավայրերի ուղղությամբ. ՄԻՊ-ը կդիմի միջազգային մարմիններին
09:51 - 28 հուլիսի, 2021
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա գյուղից և սարատեղի կոչվող քաղաքացիական բնակավայրից ահազանգեր է ստացել այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ուժերը հուլիսի 28-ի վաղ առավոտյան՝ ժամը 03:30-03:40-ի սահմաններում սկսել են ինտենսիվ հրաձգություն: Այս մասին Թաթոյանը տեղեկացրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Բոլոր ահազանգերն այն մասին են, որ ադրբեջանական զինծառայողները կրակում են հենց իրենց բնակավայրերի ուղղությամբ: Ըստ բնակիչների` գյուղի ուղղությամբ կրակոցները կանխվում են միայն ՀՀ զինված ուժերի պատասխան կրակոցների շնորհիվ: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը վերջին օրերին պարբերաբար է բնակիչներից ստանում ահազանգեր, որ ադրբեջանական զինծառայողներն անընդհատ կրակոցներ են արձակում Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա և Կութ գյուղերի ուղղությամբ` խաթարելով ողջ գյուղի խաղաղ կյանքը: Այդ կրակոցներն ամեն անգամ հնարավոր է լինում կանխել միայն ՀՀ զինծառայողների պատասխան կրակոցների շնորհիվ»,- հայտնել է Թաթոյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ նշել է նաև, որ ադրբեջանական զինված ուժերի պարբերական դարձած այս հանցավոր արարքները կոպտորեն խախտում են Գեղարքունիքի գյուղերի քաղաքացիական բնակիչների կյանքի իրավունքն ու առողջությունը, խաթարում են խաղաղ կյանքը դեն, թույլ չեն տալիս գյուղատնտեսությամբ զբաղվել: Սույն հրատապ հաղորդագրությունը ՄԻՊ-ն ուղարկելու է միջազգային մարմիններին` նշելով ՀՀ գյուղերի վրա ադրբեջանական կրակոցները վճռական քայլերով կանխելու անհրաժեշտության մասին:

Azerbaijani servicemen are firing at the villages of Verin Shorzha and Kut. The Human Rights Defender will appeal to international bodies
09:51 - 28 July, 2021
Arman Tatoyan, the Human Rights Defender of the Republic of Armenia (RA) received alarms from the communities of Verin Shorzha and Saradeghy in the Gegharkunik Province, that the Azerbaijani armed forces started firing intensively this morning, between 03:30 and 03:40. Tatoyan said this on his Facebook.
“All of the alarms are that the Azerbaijani servicemen are firing directly at their residences. According to the residents, the shootings in the direction of the villages cease only due to the preventive actions of the RA Armed Forces. In recent days, the Human Rights Defender's Office has been regularly receiving alarms from residents that Azerbaijani servicemen are constantly firing at the villages of Verin Shorzha and Kut in the Gegharkunik region, disrupting the peaceful life of the entire village. It is only possible to stop these shootings only by the preventive shootings of the RA servicemen,” - Tatoyan said.
The Human Rights Defender specifically notes that these regular acts of the Azerbaijani armed forces grossly violate the right to life and health of civilians in the villages of Gegharkunik, disrupt peaceful life, and prevent them from engaging in agriculture. This urgent message will be sent to the international bodies, noting the need to take decisive steps to prevent the Azerbaijani firing on the villages of Armenia.