Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորեց «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին ԱԺ անցնելու առիթով |armenpress.am|
11:44 - 22 հուլիսի, 2021
armenpress.am: Կառավարության նիստի սկզբում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Սահմանադրական դատարանի որոշմանը՝ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ ԿԸՀ որոշումն անփոփոխ թողելու առնչությամբ։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ արտահերթ ընտրությունները Հայաստանում անցել են ժողովրդավարության չափանիշներին համապատասխան ու ընտրությունների վերջնական արդյունքները արտահայտում են հայ ժողովրդի կամքը:
«Այսպիսով՝ 8-րդ գումարման Ազգային ժողովը կազմված կլինի 107 պատգամավորից ու «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կունենա 71 մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 29 մանդատ, «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 7 մանդատ», - ասաց նա:
Փաշինյանը բոլորին շնորհավորեց ճգնաժամային պայմաններում ազատ ու մրցակցային խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման կապակցությամբ:
«Շնորհավորում եմ «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին ԱԺ անցնելու առիթով, ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ ընտրությունները դարձել են ներքաղաքական ճգնաժամի հաղթահարման միջոց, մինչդեռ, նախկինում մենք սովոր ենք եղել ընտրությունների արդյունքներով քաղաքական ճգնաժամեր ունենալու պրակտիկային», - ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:

Nikol Pashinyan congratulated the "Armenia" (Hayastan) and "I have the Honor" (Pativ unem) alliances on entering the National Assembly
11:44 - 22 July, 2021
At the beginning of the government session Acting Prime Minister Nikol Pashinyan noted that the snap parliamentary elections in Armenia were held in accordance with democratic standards and the final results of the elections reflect the will of the Armenian people.
"Thus, the National Assembly of the 8th convocation will consist of 107 MPs and the "Civil Contract" party will receive 71 mandates, the "Armenia" (Hayastan) alliance will receive 29 mandates, the "I Have the Honor" (Pativ unem) bloc will receive 7 mandates," he said.
Pashinyan congratulated everyone on holding free and competitive parliamentary elections in crisis conditions.
"I congratulate the "Armenia" (Hayastan) and "I have the Honor" (Pativ unem) alliances on entering the National Assembly, I want to emphasize that for the first time in the history of Armenia elections have become a means of overcoming the internal political crisis, meanwhile in the past we got used to the practice of political crises as a result of elections," - Acting Prime Minister said.