Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտնում է, որ Հայաստանը հանձնել է Ֆիզուլիի և Զանգելանի ականապատ դաշտերի քարտեզներ, իսկ Ադրբեջանը Հայաստանին է արտահանձնում 15 հոգու
22:11 - 03 հուլիսի, 2021
Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում նշում է, որ «2021 թվականի հուլիսի 3-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախաձեռնությամբ Հայաստանը ադրբեջանական կողմին է փոխանցել Ֆիզուլիի և Զանգիլանի շրջաններում տեղադրված շուրջ 92 հազար հակատանկային և հակահետեւակային ականների քարտեզ»։
«Մենք մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում ԱՀ տարածքում ժամանակավորապես տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար Ռուստամ Մուրադովին ՝ ականային քարտեզներ ձեռք բերելու հումանիտար նախաձեռնության իրականացման գործում միջնորդական ծառայությունների համար»,- նշված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի ձևակերպմամբ՝ «որպես մարդասիրական ​​քայլ ադրբեջանական կողմը Հայաստանին է հանձնել15 մարդու, որոնք դատարանի վճռով ազատազրկվել են, և վճռի ժամկետը լրացել է»:

Azeri MFA reports Armenia handed over maps of Fizuli and Zangelan in exchange with 15 POWs
Azerbaijan's Ministry of Foreign Affairs issued a statement noting that on July 3, 2021, at the initiative of the Russian Federation, Armenia handed over to Azerbaijan a map of about 92.000 anti-tank and anti-personnel mines placed in the Fizuli-Zangilan region.
"We express our gratitude to Rustam Muradov, the Commander of the Russian peacekeeping contingent temporarily stationed in Azerbaijan, for his mediation in the implementation of the humanitarian initiative to obtain mine maps," the Azerbaijani Foreign Ministry said in a statement.
According to the Azerbaijani Foreign Ministry, as a humanitarian step, the Azerbaijani side extradited to Armenia 15 people who were imprisoned by a court decision and whose sentence has expired.