«Ուրախ կլինեմ Ձեզ հետ շարունակել Ձեր առաջին մանդատի ընթացքում մեր համատեղ նախաձեռնած աշխատանքը». Էմանուել Մակրոնը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին
10:23 - 25 հունիսի, 2021
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը շնորհավորական ուղերձ է հղել վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին՝ խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ: Ուղերձում նշված է.
«Մեծարգո պարոն վարչապետ, թանկագին Նիկոլ,
Հունիսի 20-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններում Ձեր գլխավորած կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ` Ձեզ եմ հղում իմ շնորհավորանքներն ու հաջողություններ մաղթում Ձեր շարունակվող պաշտոնավարմանը` ի շահ Հայաստանի և Ֆրանսիայի բարեկամ հայ ժողովրդի:
Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև առկա են բացառիկ հարաբերություններ, որոնք հիմնված են մեր ժողովուրդների միջև պատմական առնչությունների վրա և սնուցվում են մեր երկրների կառավարությունների, խորհրդարանների, տեղական իշխանությունների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակությունների միջև առանձնաշնորհյալ երկխոսությամբ:
Ուրախ կլինեմ Ձեզ հետ շարունակել Ձեր առաջին մանդատի ընթացքում մեր համատեղ նախաձեռնած աշխատանքը: Գիտեք, որ Ֆրանսիան հետաքրքրությամբ է հետևում Հայաստանում Ձեր ձեռնարկած բարեփոխումներին:
Ինչպես առիթ ունեցա վերահաստատելու Ձեզ ս.թ. հունիսի 1-ին Փարիզ կատարած Ձեր այցի ընթացքում, հայ ժողովուրդը ժողովրդավարության և իրավական պետության ամրապնդման իր հաստատակամության մեջ կարող է ապավինել Ֆրանսիայի լիակատար սատարմանը: Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցությունը ևս կշարունակի ամրապնդվել: Վճռական լինելով շարունակել խոցելի բնակչություններին մարդասիրական օժանդակություն տրամադրելու իր հանձնառությունը` Ֆրանսիան միաբան է Ձեր երկրի հետ՝ օգնելու հաղթահարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության լիարժեք հարգման պայմաններում:
Այդ առումով ցանկանում եմ վերահաստատել Ֆրանսիայի` որպես Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի հանձնառությունը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի տևական կարգավորման որոնման հարցում: Հավատացած եղեք, որ մենք հանձնառու ենք հիմնախնդրի կարգավորման քաղաքական գործընթացի վերականգնմանը, որը միակ ուղին է, որ ի զորու է երաշխավորել Հարավային Կովկասում երկարատև կայունության հաստատումը, ինչպես նաև խթանել տարածաշրջանի ժողովուրդների հետ խաղաղության, համերաշխության և բարեկամության մեր ընդհանուր արժեքները:
Վերստին Ձեզ հղելով իմ ամենաանկեղծ շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները` ընդունեք խնդրեմ, մեծարգո պարոն վարչապետ, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:

The President of France Emmanuel Macron sent a congratulatory message to the Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan on winning the snap parliamentary elections.
“Dear Mr. Prime Minister, dear Nikol,
On the occasion of the victory of the party led by you in the snap parliamentary elections in Armenia on June 20, I send you my congratulations and wish you success in your ongoing tenure for the benefit of the Armenian and French people.
There are exceptional relations between France and Armenia, which are based on the historical relations between our peoples, nurtured by a privileged dialogue between the governments, parliaments, local authorities, as well as civil societies of our countries.
I will be glad to continue the work we have jointly initiated during your first term. You know that France is following with interest the reforms you have undertaken in Armenia.
As I had the chance to reaffirm this during your visit to Paris on June 1, the Armenian people can count on the full support of France in their determination to strengthen democracy and the rule of law. The economic cooperation between France and Armenia will continue to strengthen. Determined to continue its commitment to providing humanitarian assistance to vulnerable populations, France stands by your country in helping to overcome the consequences of the Nagorno-Karabakh conflict with full respect for the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia.
In this regard, I would like to reaffirm the commitment of France, as the co-chair of the Minsk Group, to search for a comprehensive settlement to the Nagorno-Karabakh conflict. Believe that we are committed to resuming the political settlement process, which is the only way that can guarantee lasting stability in the South Caucasus, as well as promote our common values of peace, solidarity, and friendship with the peoples of the region.