Իր տանն եմ ես եղել, հաստատ ձայնագրել է, թող ցույց տա․ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանի պնդման մասին, թե առաջին նախագահն իրեն ասել է՝ հողերը պետք է տաս
14:49 - 10 հունիսի, 2021
Դուք ոչ թե ինձ պետք է հարցնեք, այլ Նիկոլ Փաշինյանին, ցույց տուր այդ ասածի ձայնագրությունը, իր տանն եմ ես եղել, հաստատ ձայնագրել է, թող ցույց տա։ Այս մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ առաջին նախագահ,«Հայ ագզային կոնգրես» կուսակցության նախագահ, վարչապետի թեկնածու Լևոն Տեր-Պետրոսյանը` անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե Լևոն Տեր–Պետրոսյանը իրեն 2018 թվականին ասել է՝ հողերը պետք է տաս։
«Ես գնացել եմ նրան մի բան ասելու։ Եթե դուք հետևել եք իմ հրապարակումներին, ինձ միշտ մտահոգել է Ղարաբաղի հարցը՝ անկախ նրանից Քոչարյանի օրոք, Սերժ Սարգսյանի օրոք, Նիկոլ Փաշինյանի օրոք, ես նրան ասել եմ հետևյալը․ քո առաջին գործը պետք է լինի ֆիքսել այն ժառանգությունը, որ դու Ղարաբաղի հարցում ստացել ես Սերժ Սարգսյանից փաստաթղթով։ Հարց է տալիս ինչ փաստաթուղթ, ասում եմ՝ ես հիմա թելադրում եմ, նամակ ես գրում ԱԳ նախարարին, պահանջում եմ երկու օրվա ընթացքում ինձ ներկայացնել Ղարաբաղի կարգավորման իրավիճակը ապրիլի 18-ի դրությամբ։ Ասեց ինչու է պետք քեզ, որպեսզի դու դա ունենաս, թե ինչպիսի ժառանգություն ես ստացել, դրանից հետո ավելի լավ լուծում կբերես, կլինի քո պատիվը, ավելի վատ լուծում կբերես, կլինի քո խայտառակությունը»,-ասել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը։

"You should ask not me, but Nikol Pashinyan. I was at his house, he has definitely recorded it, let him show it", said the first president of Armenia and the leader of the "Armenian National Congress" party, PM candidate Levon Ter-Petrosyan during a press conference, referring to Nikol Pashinyan's statement that in 2018 he has told Pashinyan that he should hand over the lands.
"I went there to tell him something. If you have followed my publications, I have always been concerned about the Karabakh issue, regardless of whether it was during the time of Kocharyan, Serzh Sargsyan, or Nikol Pashinyan. I told him the following: "Your first task should be to fix the legacy that you have received from Serzh Sargsyan in the Karabakh issue with a document". He asked "What document?" and I said, "I am dictating now, you should write a letter to the Minister of Foreign Affairs, saying that you're demanding to present you the situation of the Karabakh settlement as of April 18 within two days". I told him why he needed to have it, that is after knowing what kind of legacy you have got, you will bring a better solution and that will be your honor, and if you bring a worse solution, that will be your disgrace, ” said Levon Ter-Petrosyan